Взаємодія і вплив очного середовища на контактну лінзу

Контактні лінзи взаємодіють з кожним шаром плівки слізної рідини. Хоча завдяки останнім науковим досягненням було розроблено поліпшені біо-орієнтовані матеріали, контактна лінза все ж таки є чужорідним тілом для ока. Якби контактна лінза була абсолютно біосумісною, то організм ставився б до лінзи як до природної частини ока, і очне середовище не реагувало б на присутність лінзи. Однак, оскільки контактні лінзи не є ідеально 100% біосумісними, очне середовище реагує на наявність лінзи шляхом утворення відкладень.

Відкладення на контактній лінзі – це будь-яке утворення на поверхні або в матриці лінзи, яке не змивається  плівкою слізної рідини при морганні.
Утворення відкладень – дуже складне явище. Нижче ми надаємо лише стислий опис.

Реакція плівки слізної рідини на контактну лінзу залежить від матеріалу контактної лінзи. Важливо пам’ятати, що контактні лінзи виготовляють з різних матеріалів – від подібного до пластику ПММА до м’якого, схожого з губкою матеріалу, що містить велику кількість води. Так само як пластик поводиться по-іншому, ніж губка, так і різні матеріали лінз викликатимуть різну реакцію очної середовища.

Відкладення утворюються на м’яких контактних лінзах в результаті взаємодії плівки слізної рідини як з матрицею лінзи, так і з її поверхнею.

М’які контактні лінзи містять 30-70% води і мають молекулярні пори або отвори, де вода вільно циркулює. При розміщенні лінзи на поверхні ока, компоненти плівки слізної рідини малого розміру також можуть вільно циркулювати через пори матриці м’якою лінзи.
Така циркуляція в матриці лінзи призводить до збільшення числа центрів, з якими може взаємодіяти плівка слізної рідини. У зв’язку з цим взаємодія з плівкою слізної рідини відбувається в матриці лінзи і на її поверхні.

Перша реакція очного середовища на присутність контактної лінзи – тяжіння білків слізної рідини до поверхні лінзи. Це тяжіння відбувається дуже швидко. На поверхні лінзи білок з’являється всього лише через кілька секунд носіння. Швидке відкладення білків на поверхні біологічного матеріалу не є унікальним явищем, властивим тільки контактним лінзам. Це явище відбувається і при імплантації інших біологічно сумісних матеріалів, таких як протези вен або штучне серце.

Широко поширена думка, що тяжіння білків слізної рідини до поверхні контактних лінз є спробою організму замаскувати контактні лінзи, зробивши їх біологічно більш сумісними. Початковий білковий шар змінює поверхневі властивості лінзи, надаючи їм схожість з властивостями поверхні рогівки. Утворення такого початкового білкового шару може бути корисним, так як лінза стає більш зручною при носінні і сумісною з природним очним середовищем.  

Після відкладення початкового білкового шару на матеріалі м’якої контактної лінзи, до неї можуть притягатися також інші компоненти плівки слізної рідини. По мірі збільшення тривалості носіння лінзи, відкладення на ній змінюються, причому не всі зміни є позитивними. Всі великі кількості білків притягуються як до лінзі, так і до білка, що раніше осів на лінзі. Часто до складу таких білкових шарів входить муцин, що стає компонентом відкладень на лінзі.